Jak zgłaszać błędy?

Zanim prześlesz do nas informacje o błędzie, musisz zapoznać się z kilkoma ważnymi wytycznymi. Niedostosowanie się do nich, może sprawić, że czas, który mogliśmy poświęcić na rozwój systemu poświęcimy na sprawy nieistotne lub na takie, na które udzielono już wcześniej odpowiedzi.

Staramy się pomóc każdemu, dlatego im lepiej się przygotujesz, tym szybciej otrzymasz odpowiedź na swój problem. Artykuł poniżej dotyczy błędów jak również pomysłów zmian, nowych funkcjonalności i zadawanych pytań.

1. Język zgłoszeń

Nasz zespół wspiera język angielski i polski, dlatego zgłoszenia w tych dwóch językach będą przez nas wspierane. Należy pamiętać, że zgłoszenia w innym języku niż EN muszą mieć na początku przedrostek w temacie np. [PL]. Nie mamy nic przeciwko zgłoszeniom w innych językach o ile będzie w nich prowadzona żywa dyskusja, w przeciwnym wypadku zgłoszenia takie będą zamykane. 

2. Co należy zrobić przed dodaniem zgłoszenia na GitHub

a. Sprawdź czy błąd występuje na najnowszej wersji [GitDeveloper]

Jest to ważne, ponieważ nasz zespół poprawia od kilku do kilkudziesięciu błędów dziennie i dodaje nowe funkcjonalności. Możliwe, że problem, który chcesz zgłosić już został poprawiony, wówczas po opublikowaniu nowej wersji będziesz miał pewność, że problem zostanie wyeliminowany. Pamiętaj, że nowe wersje zawsze będą bezpłatne a więc zawsze będziesz mógł uaktualnić system do nowej wersji. 

b. Sprawdź czy błąd występuje na naszym serwerze

Linki podane powyżej kierują na nasze serwery, wywołanie błędu na tych wersjach daje nam szereg informacji, przede wszystkim mamy pewność, że serwer został prawidłowo skonfigurowany a system prawidłowo zainstalowany. Dodatkowo na naszych testowych wersjach mamy włączone logi błędów i na bieżąco możemy weryfikować Wasze błędy.

c. Sprawdź konfiguracje serwera

Przed zgłoszeniem błędów upewnij się, że Twój serwer jest prawidłowo skonfigurowany, ponieważ jest to najczęstsza przyczyna błędów i nieprawidłowości.

3. Jakie informacje są dla nas niezbędne aby szybko i sprawnie zająć się błędem

a. Czy błąd występuje na wersji deweloperskiej? 

Tam gdzie tylko możemy podajemy informacje o naszych testach opisanych w punkcie powyżej. Niestety czasem są błędy, których przetestować nie możemy np. w przypadku instalacji systemu, ponieważ na naszych serwerach system domyślnie jest już zainstalowany. W przypadku bardziej zaawansowanych konfiguracji tj. LDAP czy integracja z Asterisk, bardzo pomocne może okazać się uruchomienie środowiska testowego i przesłanie do nas mailowo danych dostępowych.

b. Na jakiej wersji systemu błąd można zaobserwować?

Jest to bardzo ważna informacja, o której wiele osób zapomina. Musimy wiedzieć na jakich wersjach błąd występuje a na jakich wersjach nie. Im więcej informacji dostaniemy tym szybciej znajdziemy rozwiązanie problemu. 

c. Co ważnego znalazłeś w logach?

System YetiForce jest bardzo rozbudowany a co najważniejsze, ma bardzo rozbudowane logi, które w większości błędów wskazują co dokładnie stanowi problem. Dlatego osoba odpowiedzialna za wdrożenie systemu w Twojej firmie powinna mieć niezbędną wiedzę do tego aby logi włączyć i umieć je czytać. Pełen opis jak włączyć logi znajduje się w tym artykule: Debugowanie. My potrzebujemy tylko najważniejszą informacje z logów dotyczącą błędu. Wklejanie nam pełnych logów jest informacją nadmiarową i sprawi, że czas reakcji na zgłoszenie będzie dłuższy, dodatkowo należy pamiętać, że w logach znajduje się wiele poufnych informacji o Twoim systemie, dlatego bądź uważny przy wklejaniu tych danych.

d. Jak wywołać błąd?

Idealnym rozwiązaniem jest nagranie błędu za pomocą jakiegoś programu np. ScreenToGif, program ten służy do rejestrowania ekranu i zapisania go w postaci animowanego filmu GIF, który następnie możemy dodać do zgłoszenia na GitHub. Dopuszczamy dowolne inne formy np. zrzuty ekranu albo szczegółowy opis. Jeżeli jest to tylko możliwe, przesyłajcie do nas filmy. To znacznie przyspieszy czas reakcji.

e. Informacje dodatkowe

Jeżeli masz jakiekolwiek informacje dodatkowe, które pomogą nam znaleźć rozwiązanie, a może nawet masz gotowe rozwiązanie, to koniecznie napisz o tym, jesteśmy otwarci na pomysły i na pomoc.

4. Kiedy ktoś zajmie się moim błędem?

W pierwszej wolnej chwili. Niestety, nie jesteśmy w stanie zagwarantować niskiego czasu reakcji dla każdego zgłoszonego problemu. Nasz czas rozdzielamy pomiędzy projekty zlecane przez naszych klientów, projekty wewnętrzne, rozwój YetiForce, jak również szkolenia i spotkania. W pierwszej kolejności realizujemy zgłoszenia dla klientów, którzy wykupili płatne wsparcie, jak również dla błędów krytycznych, czy też błędów bezpieczeństwa.

W naszej opinii, obecny poziom reakcji na zgłaszane problemy [o ile zostały prawidłowo zgłoszone] jest bardzo krótki. Na niektóre problemy odpowiadamy tego samego dnia, często dostarczając gotową poprawkę do samodzielnej instalacji. Jeżeli jednak uważasz, że moglibyśmy lepiej świadczyć bezpłatne usługi wsparcia, napisz do nas, chętnie zapoznamy się z Twoją opinią. Pamiętaj, że będąc częścią społeczności Ty również możesz rozwiązywać problemy innych użytkowników i zgłaszać rozwiązania. Pomagając innym, przyczyniasz się do rozwoju YetiForce.

  • Monday, 04 September 2017