Zalety otwartego oprogramowania

Oprogramowanie open source jest idealnym wyborem dla organizacji, które oczekują czegoś więcej niż standardowe rozwiązania, sprawdź kluczowe zalety idealne dla każdego biznesu.

Rzeczywiste zalety otwartego oprogramowania

Bardzo trudno jest znaleźć materiały, które w sposób rzetelny opisałby zalety i wady rozwiązań open source. Nie wiemy czy wynika to ze złego pojmowania tym czym jest otwarte oprogramowanie czy też mylienie open source z podejście producenta, które może być różne i zaprzeczać standardom. Poniżej opisaliśmy tylko rzeczywiste zalety otwartego oprogramowania i dodaliśmy nasz komentarz dlaczego tak uważamy.

1. Dostęp do kodu źródłowego

Jest to jedyna zaleta co do której nikt nie ma wątpliwości, a zarazem jest też najwazniejszą zaletą związaną z otwartym oprogramowaniem. Dostęp do kodu źródłowego otwiera wiele możliwości [które zostały opisane poniżej].

2. Możliwość weryfikacji poziomu bezpieczeńśtwa aplikacji

Otwarte oprogramowanie samo w sobie nie sprawia, że aplikacja będzie bezpieczniejsza. To, że rozwiązanie jest używane przez tysiące firm na świecie nie oznacza, że ktokolwiek zweryfikował czy nie ma w aplikacji błędów i czy aplikacja jest bezpiecznie zaprojektowana [gdyby tak było, to projekty takie jak Wordpress, nie ujrzałyby światła dziennego]. Bezpieczeństwo jest procesem, a więc firma która rozwija dane oprogramowanie musi mieć w swoim DNA bezpieczeństwo ustawione na najwyższym priorytecie. Większość aplikacji [niezależnie czy mówimy o otwartym czy zamkniętym oprogramowaniu] zawiera wiele błędów, które nie są łatane przez producentów pomimo, że ich wykrycie jest bardzo proste i nie wymaga czasu.

To co jest rzeczywistą zaletą open source w zakresie bezpieczeństwa, to możliwość weryfikacji na ile producent stosuje się do stanrdardów [jakość kodu, architektura aplikacji, aktualność bibliotek zależnych, czas reakcji] a