Od kilku lat crowdfunding staje się coraz popularniejszym trendem pozyskiwania funduszy. Tą drogą można zdobyć środki na wszelkiego rodzaju inicjatywy - produkcję filmów, wydawnictwo książek lub płyt czy leczenie chorych osób. W jaki sposób jest to związane z biznesem?
Crowdfunding zdobywa coraz większą popularność również w przypadku finansowania projektów prywatnych przedsiębiorstw. Wiele startupów korzysta z tej formy zdobywania funduszy, łącząc ją z klasycznym modelem pozyskiwania inwestorów czy “aniołów biznesu”. Jednak zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, na czym właściwie polega crowdfunding?
Crowdfunding to metoda zbierania wśród społeczności funduszy na ustalony cel. Zwykle jest to konkretny projekt, komercyjny lub nie. Dzięki wykorzystaniu platform crowdfundingowych zbiórki pieniędzy są bezpieczniejsze, lepiej kontrolowane i mogą być prowadzone na szerszą skalę.
Inicjator rozpoczyna zbiórkę na jednej z platform i określa jej cel lub cele - czyli konkretną ilość pieniędzy do zebrania. Uczestnicy mogą wpłacić określoną lub dowolną kwotę, często otrzymując coś w zamian - np. upominek, dostęp do usługi lub gotowy produkt. Po zebraniu odpowiedniej kwoty inicjator zbiórki może wypłacić zebrane środki, a następnie poinformować o efektach prac osoby, które przyłączyły się do akcji.
Dzięki coraz większej popularności akcji crowdfundingowych rozwijanie nawet dużych projektów jest tak proste, jak nigdy wcześniej. Według analiz finansowanie społecznościowe dostarczyło globalnej gospodarce nawet 65 miliardów dolarów!
Szacuje się, że efekty 78% kampanii crowdfundingowych przekraczają założony pierwotnie cel. W trakcie udanych kampanii udaje się zebrać średnio 7 tysięcy dolarów na rozwój projektów.
Jedną z najskuteczniejszych zbiórek, która zebrała ponad 10 milionów dolarów w zaledwie 37 dni, jest projekt Pebble E-Paper Watch. W finansowaniu wzięło udział prawie 69 000 osób! Firma do dzisiaj z sukcesem funkcjonuje na rynku. Dzięki zbiórce udało się wyprodukować zegarek łatwy do dostosowania do indywidualnych potrzeb, możliwy do połączenia z telefonem i obsługujący aplikacje.
Natomiast projektem crowdfundingowym, który znają niemal wszyscy jest internetowa encyklopedia Wikipedia. Od lat funkcjonuje na rynku dzięki wpłatom od użytkowników.
Zbieranie pieniędzy na określony cel zazwyczaj kojarzy się z akcjami charytatywnymi lub organizacjami pozarządowymi działającymi niekomercyjnie. Jednak coraz większa liczba firm jest wspierana w realizacji projektów prowadzonych w imię jakiejś idei. Już ponad 40% środków przeznaczonych na crowdfunding trafia do biznesu i przedsiębiorców.
Wiele firm otrzymuje finansowanie od osób zaangażowanych w rozwijane przez nie projekty. Jest to szczególnie popularne w ruchu open source - deweloperzy nie tylko rozwijają kod, ale również wspierają finansowo organizacje, które produkują oprogramowanie. Dzięki temu producenci bezpłatnych, otwartoźródłowych programów są w stanie dalej pracować nad udoskonaleniem tych produktów.
Jako YetiForce jesteśmy częścią innowacyjnego ruchu open source i udostępniamy Wam bezpłatnie kod źródłowy YetiForce CRM. Chcemy stawać się coraz lepsi, dążąc do zostania najlepszym systemem CRM na świecie. Pomóż nam w tym!
YetiForce S.A.
al. Jana Pawła II 22,
00-133 Warszawa, Polska
+48 884 999 998
NIP: 118-000-24-25
KRS: 0000940956
REGON: 008163492
©2024 YETIFORCE. ALL RIGHTS RESERVED.